שינוי גודל האותגודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד
כל הכותרים
החומרים המרכיבים אותנו
דתות העולם
ישראליות, יהדות ומקרא
שירת תור הזהב
קלאסיקה ערבית

לאתר: מורה נבוכים


הדפסה ידידותית חזרה לרשימת הספרים

    » על הספר  » המחברים  » מתוך הספר  » ביקורות ועוד  » עטיפת הספר  


ס. יזהר
מאת: ניצה בן־ארי

מחיר קטלוגי:  84 ₪
המחיר באתר: 75 ₪


 

יזהר סמילנסקי אינו רק אחד מחשובי הסופרים בישראל, הוא גם אחת מן הדמויות האיקוניות שלה: צבר, מפקד ב"הגנה", קצין במלחמת השחרור, חבר כנסת, מורה ומרצה, סופר עטור פרסים שכתביו ודעותיו גרמו אי נחת בימין וגם בשמאל-מי היה האיש הזה?

בעזרת יומנים, מכתבים, עדויות בני משפחה וחברים, וכמובן בעזרת ספריו וסיפוריו, משחזר הכרך הראשון במונוגרפיה החדשה מאת ניצה בן-ארי את העולם שבו עוצבה דמותו רבת המתחים והסתירות של ס. יזהר.

ואם מישהו מתעקש להבין מה יש שם בין הפרדסים והכרמים שאותם השניים אינם נלאים מהסתובב ביניהם, בשעה שכל העולם יוצא ועובד ומביא תועלת, מסתובבים להם רק בין עצים ועשבים ורק בין צבע אדמת החמרה ובין ריחה המיוחד, ולא כמו כולם שטוב להם במיוחד להסתובב בין בני אדם - קשה להביא לזה תשובה טובה, מלבד שהשמים והארץ והעצים והעשבים וצבע אדמת החמרה וריחה יש להם כנראה אופן לגעת פנימה ובכל מיצי החיים של איזה ילד -

ושהילד הזה, שמחפש שגם לו יהיה חבר או שניים ואין לו בינתיים, מתרועע עם שומעים בלתי נמצאים, ואומר להם הרבה דברים שמוכרחים להיאמר, וגם שואל שאלות וגם משיב לשאלות שאיש לא שואל, ושהשאלה למה הוא כזה היא שאלת שווא, פשוט מפני שכזה הוא, ושמשהו בו היה הולך ומתמלא, מתמלא ושוקק להיות מתמלא עוד, ולראות, ולראות היטב, ולראות לפרטים, ולחפש מלים, ולראות זה כמו לגעת ולעשות זה לאמור נכון, ובלי לוותר... (מתוך מקדמות של ס. יזהר).

תוכן העניינים

+ פרק ראשון: מונוגרפיה? ביוגרפיה? סיפור חיים?
+ פרק שני: המיואשים
+ פרק שלישי: המשפחה - משפחות סמילנסקי וויץ
+ פרק רביעי: יזהר - מחולדה לתל-נורדוי
+ פרק חמישי: רחובות - בדידות ושתיקה
+ פרק שישי: התבגרות - בית המדרש למורים, ירושלים
+ פרק שביעי: יזהר - חדר לעצמו
+ פרק שמיני: "אפרים חוזר לאספסת" - וס. יזהר נולד

+ הערות
+ ביבליוגרפיה
+ מפתח שמות ועניינים


           


 

© ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אביב על שם חיים רובין - The Haim Rubin Tel Aviv University Press | סמיוטיקה: ספרים |
טל: 03 - 6405661   פקס: 03 - 6405662   בניין גילמן למדעי הרוח, קומה 4, חדר 402, קמפוס אוניברסיטת תל-אביב, רמת אביב 69978